Partidul-Online
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre vot

3 participanți

In jos

Despre vot Empty Despre vot

Mesaj  Akan Mier Noi 18, 2009 4:28 pm

Pentru a proteja ideea, ar trebui introduse mai multe verificari la creerea conturilor, astfel incat sa nu existe multi-account, deci mai multe voturi de la aceeasi persoana. Din pacate, acest lucru nu va fi asa usor de realizat. Varianta cu CNP nu cred ca va functiona, intrucat momentan exista pe net destule generatoare.

Fiecare persoana sa primeasca cate o parola secreta e o idee bunicica, insa pentru asa ceva trebuie sa intervina si autoritatile, care nu cred ca sunt de acord cu idee.

Akan

Mesaje : 1
Data de inscriere : 18/11/2009

Sus In jos

Despre vot Empty Re: Despre vot

Mesaj  Admin Mier Noi 18, 2009 6:29 pm

Akan a scris:Pentru a proteja ideea, ar trebui introduse mai multe verificari la creerea conturilor, astfel incat sa nu existe multi-account, deci mai multe voturi de la aceeasi persoana. Din pacate, acest lucru nu va fi asa usor de realizat. Varianta cu CNP nu cred ca va functiona, intrucat momentan exista pe net destule generatoare.

Fiecare persoana sa primeasca cate o parola secreta e o idee bunicica, insa pentru asa ceva trebuie sa intervina si autoritatile, care nu cred ca sunt de acord cu idee.

Buna seara Akan shi bun venit pe forumul nostru.
Sincer, suntem foarte incintati de faptul ca incep sa se adune ceva membri in Partidul_Online.
Afirmatia ta este un raspuns la propunerea lui Vlad, deci te rugam frumos sa votezi cu Da sau Nu in sondajul deschis pentru acea propunere.
Asteptam si de la tine propuneri privind viitorul politic al tarii noastre.
Inca o data multumim de inscriere si iti dorim o seara placuta.

Admin
Admin

Mesaje : 21
Data de inscriere : 10/11/2009

https://partidulonline.forumgratuit.ro

Sus In jos

Despre vot Empty Re: Despre vot

Mesaj  Admin Mier Noi 18, 2009 7:41 pm

Akan a scris:Pentru a proteja ideea, ar trebui introduse mai multe verificari la creerea conturilor, astfel incat sa nu existe multi-account, deci mai multe voturi de la aceeasi persoana. Din pacate, acest lucru nu va fi asa usor de realizat. Varianta cu CNP nu cred ca va functiona, intrucat momentan exista pe net destule generatoare.

Fiecare persoana sa primeasca cate o parola secreta e o idee bunicica, insa pentru asa ceva trebuie sa intervina si autoritatile, care nu cred ca sunt de acord cu idee.

Ne permitem sa facem o remarca:
Scriai ceva despre faptul ca autoritatile nu sint sau nu vor fi de acord cu ideea votului online.
Propunerea era ca noi, Partidul_Online, sa legiferam aceasta chestiune.
Deci, autoritatile, cum zici tu, vom fi NOI.
Iar daca ideea va fi sustinuta de membrii partidului, VA FI PUSA IN APLICARE.

Inca o data iti uram o seara minunata.

Admin
Admin

Mesaje : 21
Data de inscriere : 10/11/2009

https://partidulonline.forumgratuit.ro

Sus In jos

Despre vot Empty Membru nou

Mesaj  jocker Vin Noi 20, 2009 12:55 pm

Salutare. Se pare ca m-a luat valul, fiind destul de uimit sa vad ca exista acest forum, si am inceput sa postez oarecum off-topic la prima propunere a lui Vlad.
Ca sa fiu mai explicit, am demonstrat acolo ca se poate "trisa" foarte usor. Din punctul meu de vedere, votul online nu poate fi aplicat. Stim cu totii (iar daca nu stim, ar trebui sa ne interesam) ca povestea cu multi-account este foarte veche si multe site-uri se confrunta cu ea si nu reusesc sa impiedice oamenii sa faca asta, cu toate ca pe site-urile respective miza este mult mai mica iar pe unele dintre ele este vorba doar de supraincarcarea inutila unui server si nimic altceva. E adevarat ca pot fi angajati programatori experti care sa creeze masuri de securitate foarte bune. Si cu toate astea, tot exista hackeri, tot exista phishing, tot se sparg conturi de diferite feluri, tot se fura (pe internet, ca despre asta vorbim). Mai pe scurt, sistemul tot poate fi fraudat. Si asta pentru ca un sistem imposibil de fraudat este un sistem perfect in ceea ce priveste securitatea. Si din pacate (sau poate din fericire) nu exista nimic perfect. Plus ca orice lucru are cu siguranta si avantaje si dezavantaje. Avantajul unui sistem perfect in ceea ce priveste securitatea ar avea avantajele pe care nici nu are rost sa le discutam pentru ca le stim cu totii. Sa trecem deci la dezavantaje. Sa presupunem ca securitatea acestui forum ar fi imposibil de "pacalit". Aici s-ar vota diverse lucruri. Dar de ce sa nu ne gandim ca acest forum are si el un administrator. Administrator care are anumite drepturi. Si care poate face diverse lucruri, cum ar fi sa modifice baza de date a forumului, sa stearga utilizatori si asa mai departe. De unde sa stim ca acest om este corect, ca nu poate fi cumparat, ca nu este subiectiv si ca nu face abuz de putere in interes personal? Evident, spun aceste lucruri doar pentru a sublinia faptul ca votul online nu poate fi perfect sigur si este de fapt un sistem mult mai vulnerabil decat sistemul de vot deja existent. Rog administratorul forumului sa nu se supere ca a fost inclus in aceasta poveste, deoarece aceste lucruri nu s-au intamplat (si sper sa nici nu se intample) si sa tina cont de faptul ca nu am intentionat sa ofensez pe nimeni.
Cred ca e cazul sa termin ca deja scriu romane.
Vreau sa felicit oamenii care au avut ideea sa creeze acest forum, pentru ca este una absolut geniala, dar trebuie si sa-i avertizez ca ar trebui sa fie ceva mai atenti pentru ca forumul lasa impresia ca a fost facut in foarte mare graba sau fara interes sau pur si simplu oamenii nu au experienta (vezi sondaj fara intrebare). Acum merg sa citesc si restul subiectelor. Bafta multa.

jocker

Mesaje : 10
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

Despre vot Empty Re: Despre vot

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum